Szlak zielony "Południowy"

Włocławek - Cieślikowo 35,5 km

0,0
Początek szlaku we Włocławku obok stadionu "Kujawiak" przy zbiegu ulic Okrężnej i Leśnej, dalej szlak biegnie ul. Leśną do Alei Kazimierza Wielkiego wspólnie ze szlakiem żółtym.
1,6
skrzyżowanie ul. Leśnej i Alei Kazimierza Wielkiego. Po przejściu na drugą stronę szlak prowadzi łagodnym łukiem w prawo wzdłuż torów kolejowych łączących stację kolejową Włocławek-Wschód (towarowa) z Włocławkiem Głównym.
2,6
wiadukt drogowy na drodze krajowej Nr 1 (szosa Włocławek-Kowal) z prawej dochodzi szlak czarny. Dalej szlaki prowadzą razem obok jeziora Czarnego. Po prawej kąpielisko miejskie
5,7
Pińczata. Po prawej Miejsce Pamięci Narodowej z okresu II Wojny Światowej.Dochodzimy do szosy asfaltowej prowadzącej do nowego cmentarza komunalnego miasta Włocławka.
6,2
Osada Jedwabna, szlak przecina szosę Włocławek-Kowal i wkracza na teren GWPK. Przystanek PKS, bary. Szlak czarny odchodzi w prawo, zielony prowadzi początkowo drogą z "trylinki", następnie skręca w prawo w nadbrzeżną leśną ścieżkę i dalej wśród północnego brzegu jeziora
9,1
Jezioro Wikaryjskie, kąpielisko miejskie. Nieco dalej pętla MPK sezonowej linii "W".
10,5
Po prawo jezioro Widoń o zabagnionych brzegach.
10,9
Osada leśna Widoń. Za osadą skręcamy w prawo w drogę żużlową, a następnie w lewo, (uwaga na znaki).
12,9
skrzyżowanie dróg leśnych, szlak prowadzi do osady leśnej Wójtowskie. Po prawej stronie zespół wydm, za nimi w oddali ok. 200 m jezioro Wójtowskie Małe.
13,4
na prawo na wschodnim brzegu jeziora Wójtowskiego Dużego ośrodki wypoczynkowe. W sąsiedztwie rezerwat "Wójtowski Grąd". Za ośrodkami węzeł szlaków - skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim.
17,4
Jezioro Dzilno, pole biwakowe, wiaty, krąg ogniskowy, w sezonie bar. Dookoła jeziora ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Kukawy".
18,4
Kukawy, leśniczówka a dalej osada leśna.
20,2
Skraj lasu, zabudowania wsi Dębniaki, dalej szlak prowadzi skrajem lasu.
20,7
po prawej mało widoczne Jezioro Rakutowskie o zmiennej powierzchni od 350 do 550 ha.,cenny rezerwat ornitologiczny, dojście do ambony obserwacyjnej przez wieś Krzewent.
22,1
kapielisko nad jeziorem Lubiechowskim, obok pole namiotowe.
23,3
w prawo droga do wsi Goreń (ok. 2 km), bary, sklepy, przystanek PKS.
23,6
szlak ponownie wkracza na teren GWPK
25,5
przełomem między okazałymi wydmami i łukiem zatoczonym w prawo szlak opasuje najwyższy ich zespół - punkt kulminacyjny Łysa Góra.
27,7
Jezioro Goreńskie. Szlak biegnie ścieżką wzdłuż jeziora.
28,8
Zabudowania leśniczówki Goreń
29,9
Okazy jałowców o wysokości 5 i 6 m uznane za pomniki przyrody.
30,5
Ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Skrzyneckim, kąpielisko, parking, sklepy i bary sezonowe.
31,5
węzeł szlaków, połączenie ze szlakiem żółtym biegnącym do Gostynina
35,5
wieś Cieślikowo
38,5
węzeł szlaków, skrzyżowanie z czarnym szlakiem PŁ 1884s biegnącym z Duninowa Nowego. Nieopodal gajówka Annajewo, dalej szlak prowadzi przez wieś Miałkówek (40,4 km), Lucień (44 km), Gorzewo (49,5 km), Janów (51 km) do Łącka (54,5 km), skąd przez Matyldów i Koszelówkę (65,5 km) do Gąbina (70 km).